Únava a tloustnutí – syndrom pečovatelky

Trápí vás únava a kila navíc? Mlsáte častěji sladké a chybí vám motivace ke cvičení? A kdy jste naposledy měla čas jen pro sebe? Dobít si baterky, jen tak si něco hezkého koupit, jít sama na procházku do lesa, zajít na masáž, zalézt si do postele s knihou nebo třeba i nic nedělat? Prostě na chvíli se o nikoho a nic nestarat?

Jestli jsou vám tato slova povědomá a pravidelně si čas pro sebe dopřáváte, tak vám gratuluji a tento článek vůbec číst nemusíte. Jestli jste se ale na chvíli musela zamyslet, kdy jste něco podobného vlastně zažila nebo dokonce nechápavě kroutíte hlavou, o čem to tady mluvím a říkáte si, že to přeci nejde mít čas jen pro sebe, když máte tolik povinností a málo času, tak prosím čtěte dál, možná se vás týká syndrom pečovatelky.

Asi třetina klientek, které za mnou chodí s různými potížemi, jsou ženy, které mají tento syndrom. Byly většinou vychované v rodinném systému, kde se žena stará jednoduše o všechno a všechny. Pečuje o děti a domácnost se všemi jejími (i už dospělými) členy, chodí do práce a mezitím nakupuje, vaří, uklízí … prostě je neustále všem k dispozici. A to nonstop! Znáte to také?

Pak také nejspíš znáte i chronickou únavu, která se ale nemusí projevovat jen fyzickou únavou! Mnohem častěji se skrývá za všelijakými bolestmi a potížemi od bolestí hlavy přes krční páteř, záda až po nohy konče (více o únavě a jejích signálech se dozvíte v mém jiném článku >>tady). Také vás mohou trápit kila navíc, protože nadváha je další častý následek chronické únavy.

  • Nemáte čas ani energii se pravidelně hýbat, protože máte pohybu až až s celým chodem domácnosti a času je málo.
  • Máte tendence často přepínat své síly a obětovat se, když jde o druhé.
  • Celý den také nejspíš něco jen uždibujete, protože se nemáte šanci v klidu najíst.
  • Zdravější jídlo by vám rodina nejedla, tak se jim raději přizpůsobíte.
  • A protože nejspíš také ráda druhým vyvařujete, pečete, tak to pak také i jíte.
  • Také bude u vás doma možná stále co jíst, protože ráda děláte zásoby a je pro vás těžké pak udržet chutě na uzdě, když máte ty dobroty neustále na očích.
  • Možná si občas (a nerada) nasadíte nějakou dietu, ale protože je vám to nepříjemné, když se musíte omezovat v jídle, tak to dlouho nevydržíte.
  • Navíc únava zvyšuje hladiny hormonu grelinu a ten zase pocit hladu a tak toho nejspíš jíte celkově víc než vydáte a daleko častěji saháte po sladkostech a tučnějších jídlech jako zdrojích chybějící energie.
  • S únavou také klesá i naše motivace a sebedisciplina, proto tak snadno kila naskakují nebo se nás zarputile drží, když jsme unavené.
  • Nejste tedy líná, jak si o sobě často myslíte, ale máte toho prostě už moc na svých bedrech!
  • Po psychické stránce se můžete často cítit vyčerpaná a uhoněná, ale nemůžete si odpočinout, protože je stále co na práci. 
  • A tak je jídlo často to jediné, co vám dodá po večerech trochu energie a potěšení.

Jestli se v popisu jen trochu poznáváte, tak nejspíš budete mít sklony k syndromu pečovatelky, což jinými slovy znamená, že pečujete o všechny ostatní, jen ne o sebe! Jste skvělá máma, manželka, hospodyně, kamarádka, kolegyně, šéfka, dcera, vnučka (a mohla bych pokračovat), ale jako žena se odbýváte a zapomínáte na sebe – žít svůj vlastní život. Ne podle druhých, ale podle sebe.

Ženy pečovatelky mě nejčastěji navštíví s přáním zhubnout, až když mají nějaké vážnější zdravotní či vztahové potíže. Většinou je trápí nadváha, kvůli které se necítí dobře nebo si jich manžel přestal všímat jako ženy a vidí v nich jen matku a hospodyni. A s hubnutím mají vidinu, že se zase budou cítit zdravě, přitažlivě a žensky.

Jak na to?

Rozhodně nedoporučuji vrhnout se do nějakých drastických diet či extrémních výživových směrů, kde musíte ještě více „zatnout zuby a makat“. Tenhle přístup vás dovedl do potíží, které nyní máte, tohle už umíte a potřebujete spíše pravý opak! Pečovatelky se potřebují naučit pečovat i o sebe. A tak je důležité, začít si dělat čas jen pro sebe a s tím souvisí i naučit se říkat NE. A nemusíte hned odjíždět na měsíční dovolenou a poslat všechny do háje (i když věřím, že tahle kombinace je lákavá :)), ale stačí si každý den vyhradit pro sebe pár minut. Třeba jen 5 minut, i to se počítá! A postupně budete tento čas pro sebe navyšovat.

Co pro sebe dělat?

Tento čas jen pro vás ale neslouží k dodělání restů a toho co byste „měla“ dělat, ale toho, co se vám chce dělat a co zrovna v danou chvíli potřebujete ze všeho nejvíce. Lehnout si a zavřít oči, přečíst si knihu, kterou už máte stokrát rozečtenou, nalakovat si nehty, protáhnout se nebo jít ven na procházku, zavolat někomu, kdo vás podpoří, můžete si zpívat, tančit, malovat, vyšívat nebo jen tak v tichu sedět a třeba i NIC NEDĚLAT! Všechno je možné během této chvíle jen pro vás. Pokud zprvu nevíte, tak je to také v pořádku a dejte si čas zjistit, co by se vám tak chtělo. Třeba si i sepište na papír, co by vám mohlo udělat dobře, co by vás potěšilo, co už dlouho odkládáte nebo jak jste třeba dřív kdysi dávno trávila „svůj“ čas.

Dejte si čas znovu najít sama sebe. Dovolte si to. Zasloužíte si to. Uvidíte, že i těch pár minut denně vám dobije baterky, vykouzlí úsměv na tváří a zvýší chuť do života. A jako bonus, pokud vás trápí kila navíc, začnete přirozeně hubnout. Protože už nebudete potřebovat zajídat únavu a vnitřní prázdnotu jídlem, budete jíst i zdravěji, protože budete mít čas „řešit sebe“ a nebude vám jedno, co jíte a budete mít také konečně energii, která vám dovolí se začít pravidelně hýbat.

A jestli vás toto téma zajímá a chcete se dozvědět více, co všechno radím ženám typu pečovatelky, tak odpovědi najdete v mé knize >>Láskyplné hubnutí nebo si péči o sebe můžete rovnou vyzkoušet v praxi v mém >> online kurzu Ženské hubnutí.

Ženské hubnutí kurz
Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖