Únava není lenost, ale signál těla zpomalit

Naplánujeme si jídelníček, pravidelné cvičení a další nové zdravé návyky. Co když se nám do toho ale pak vlastně vůbec nechce? Mnohdy za tím není naše lenost nebo nedostatek motivace, ale obyčejná únava. V článku se dozvíte, z čeho všeho únava vzniká, jaké na sebe všechno  bere podoby, jak brání v hubnutí a proč je důležité umět odpočívat fyzicky, mentálně i psychicky.

Unavené hubnutí

Chodí ke mně spousta žen i mužů, kteří se rozhodli se sebou začít něco dělat. Mají skvělou motivaci, jsou odhodlaní, naplánujeme si společně nový režim a změny, které budou podnikat. Na další kontrolní konzultaci však přicházejí nešťastní a zklamaní, protože se jim změny nepodařilo uskutečnit, tak jak si předsevzali. Například zjistí, že hmotnost neklesla, nebo jen velmi málo, i přestože se snažili, jak nejvíce mohli. Jídelníček upravili, ale měli častější výpadky v pravidelnosti, nebo častěji hřešili a také neměli tolik energie na cvičení. Mají pocit, že jsou líní a neschopní, ale po chvilce povídání zjistíme, že jsou vlastně jen hrozně unavení.

Proč to nejde?

Hubnutí a změna životního stylu, budování a udržování zdravých návyků vyžaduje naší aktivitu. Musíme aktivně přemýšlet o tom, co jíme, jak jíme a kdy jíme. Také potřebujeme aktivně sportovat a hýbat se. Tohle všechno je však velmi těžké, pokud to jediné po čem toužíme je si odpočinout a nic neřešit.

Navíc únava zvyšuje pocit hladu a tak když jsme unavení, jíme toho více a daleko častěji saháme po sladkostech a tučnějších jídlech jako zdrojích rychlé energie. S únavou klesá i naše motivace, sebedisciplina a sebekontrola, což je přesně to, co pro hubnutí a zdravý životní styl také potřebujeme. Únava tak přispívá ke vzniku nadváhy a obezity více než si myslíme.

V případě mých klientů, kteří nehubnou, protože jsou unavení, doporučuji v první řadě zpomalit, odpočinout si a netlačit na sebe, když to teď nejde. Čím více se budeme snažit překonat únavu, tím více budeme unavení. V momentě, kdy se naše tělo zregeneruje a odpočine si, tak se nám přirozeně zase vrátí chuť a motivace se sebou něco dělat. Proto čím dříve si odpočineme, tím dříve zase můžeme pokračovat v našich plánech.  

Jak poznáme únavu?

Únava se neprojevuje pouze ospalostí a zvýšenou potřebou spánku, ale také různými psychosomatickými projevy. Můžeme pociťovat bolesti hlavy, kloubů a svalů, mít zažívací potíže nebo jiné příznaky podobné chřipce.

Únava se také neprojevuje jen fyzickou slabostí, ale i psychickou. Zhoršuje se nám nálada, můžeme být podráždění, nesoustředění, snižuje se naše odolnost zvládat každodenní stresy, více se hádáme s okolím, jsme nesoustředění, do ničeho se nám nechce a sebemenší úkoly odkládáme, jak jen to jde.

Čím více únavu ignorujeme nebo potlačujeme různými stimulanty v podobě kofeinových nápojů a sladkostí, tak o to více se symptomy únavy zhoršují, až z toho můžeme doopravdy onemocnět, aby si naše tělo konečně pořádně odpočinulo.

Proč jsme unavení?

Únava vzniká z různých důvodů a rozhodně se netýká pouze nekvalitního spánku. Často jde o kombinaci několika faktorů, když se sejde více stresových a zátěžových situací najednou. Můžeme být po nemoci, dlouhodobém stresu doma či v práci, emočně vypjatých situacích či fyzicky náročných výkonech. Nebo stačí i jakékoli intenzivnější změny jako je změna ročního období, změna klimatu a časového posunu z dovolené, změna práce, stěhování, apod. Únava je tak často prvním signálem našeho těla, že potřebujeme zpomalit. Bohužel máme však většinou přesně opačnou tendenci a to ještě více zrychlit a vybičovat se k ještě většímu výkonu. Proto pak únavu potlačujeme kofeinem, nikotinem či cukrem. To nám sice pomůže krátkodobě, ale z dlouhodobého hlediska je tento způsob „regenerace“ nevhodný, protože přispívá ke vzniku závislostí a civilizačních onemocnění.

Co s únavou?

Odpočiňte si. Fyzicky, mentálně i psychicky. Na déletrvající únavu se nestačí párkrát pořádně vyspat. Spánek je určitě důležitý a zásadní pro zotavení organismu, ale většinou potřebujeme i mentálně a psychicky vypnout. Co to znamená?

Pro každého něco jiného. Jeďte někam na výlet, změňte prostředí, nebo si zalezte s knížkou do postele, koukejte se na své oblíbené filmy, jděte se projít, zatančete si. Každému dělá dobře něco jiného. Je však důležité dělat to opakovaně a tak často, dokud si neodpočineme. Proto zařaďte tyto odpočívací rituály do svého každodenního režimu. Předejdete tak vážnějším nemocem, chronické únavě, syndromu vyhoření a řadě psychických a fyzických potížím. Naučit se pravidelně a správně odpočívat je stejně důležitá součást zdravého životního stylu, jako pestrá, vyvážená strava a pravidelný pohyb.

Článek byl publikován na Vím, co jím.

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖