Také často řešíte, co svým dětem připravit ke svačině, aby to bylo zdravé a zároveň i chutné? Dětský a dospívající organismus je neustále ve vývinu a potřebuje tak pravidelný přísun energie a živin. Svačiny dopoledne i odpoledne jsou tak důležitou součástí celkově vyváženého jídelníčku dětí i dospělých.
Děti většinou preferují sladké chutě. Kupovaným sladkostem se nejspíš žádný rodič neubrání, ale pravidelná konzumace sladkostí, slazených nápojů a přeslazených mléčných výrobků ve velkém nejsou tou nejlepší volbou ani pro dítě ani pro dospělého. Přebytek cukru v jídelníčku podporuje nejen vznik nadváhy, zánětů v těle, závislosti na cukru, ale negativně ovlivňuje kvalitu chrupu a rovněž chování, soustředění a psychiku dítěte (i dospělého).
Nejlepší je připravit svačiny doma a čím starší dítě je, tím více ho zapojovat do samotné přípravy. Domácí svačiny můžeme připravit jak slané tak sladké a přizpůsobit je individuálním chutím a potřebám každého dítěte. A navíc svým dětem ukazujeme, jak se starat o své zdraví i tímto způsobem.
Nezapomeňte však i na sebe, protože děti se nejvíce učí nápodobou a pokud sama maminka nebo tatínek sáhnou raději po sladkostech, zatímco dětem vštěpují zásady zdravé výživy, nemůžeme se pak divit, že děti nechtějí ovoce místo sladkostí.
Dětem sladkosti striktně nezakazujte, protože o to více je pak budou chtít. Není ani vhodné v dětech vytvářet strach a úzkost ze všeho škodlivého co sladkosti mohou způsobit. Na druhou stranu ani sladkostmi děti pravidelně neutěšujte a neodměňujte. Děti si vytváří od malička emoční vztah k jídlu a jídlo by tak nemělo být jejich hlavní odměnou či útěchou. V dospělosti pak saháme po sladkém pokaždé, když nám není dobře nebo se nám naopak něco povede, protože to známe z dětství. Umět si dopřát všechno, ale s mírou a mít celkově zdravou a pestrou životosprávu je umění, ale určitě se ho vyplatí žít a dětem předávat.
Sladkou chuť zajistí přirozeně sladké ovoce, které obsahuje i spoustu vitamínů a vlákninu. Je dobré ovoce kombinovat s mléčnými výrobky pro doplnění bílkovin. Ideální je domácí ovocný jogurt, tvaroh nebo ovocné smoothie. Stačí ovoce rozmixovat s neochuceným polotučným mléčným výrobkem. Stejně tak se dají připravit i zdravé domácí zmrzliny (recept na jahodovo-jogurtový nanuk najdete >>tady). Ovoce je take dobré kombinovat s ořechy a semínky pro doplnění zdravých tuků. Pokud děti nesní tuto kombinaci v přírodní nakrájené formě, můžete takhle připravit domácí nutellu rozmixováním sušeného ovoce, semínek s kakaem (recepty >>tady), nebo upéct různé ovesné, špaldové sušenky, tyčinky či muffiny. Kupovaným svačinám se nemusíte také bránit, pokud vyberete ze zdravějšího koutku ovesné, žitné, špaldové sušenky či musli tyčinky bez polevy.
S přirozeně sladkým ovocem je to u dětí snažší než se zeleninou, která by však také neměla chybět v dětském jídelníčku. Doporučuji zeleninu „schovat“ do různých pomazánek nebo sendvičů. Ze slaných svačin je vhodná klasika v podobě kvalitního pečiva, sýra a šunky se zeleninou. Můžete takhle naplnit i tortilu či chléb pitu a zabalit do wrapu. Dětem chutnají i různě barevné pomazánky, ideální jsou tvarohové, luštěninové či tuňákové. Obarvit je můžete přidáním nastrouhané zeleniny, např. dýně, červené řepy, červeného zelí, mrkve, apod. Skvělou volbou jsou i slané muffiny ze špaldové nebo kukuřičné mouky se sýrem cottage (recept >>tady). Slané svačinky můžeme dětem zpetřit i tím, že je nandáme do zajímavých krabiček či mističek. Zeleninu pokrájíme na špalíčky a děti si můžou v dipu zeleninu samy namáčet.
Tyhle domácí müsli tyčinky jsou skvělou volbou pro školáky, protože obsahují ovesné vločky, které podporují soustředění a díky ořechům a sušenému ovoci doplní i potřebnou energii. Celý recept a další zdravé recepty na sladké svačinky pro děti i dospělé najdete v mé ekuchařce Fitmlsky.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖