Emoční hlad jídlem nezajíte!

Stává se Vám, že Vaše pokusy o zhubnutí a zdravý životní styl končí v období stresu, kdy začnete sahat více po nezdravém jídle? Jíte, i když nemáte hlad? Přejídáte se, když se Vám v životě něco nedaří? Máte večerní jídlo spojené s uvolněním po celodenním maratonu?

Jídlo jako náhražka

Jídlo pro mnohé z nás znamená více než jen výživu těla. K jídlu máme přirozeně i emocionální vztah, který se často upevňoval již v dětství. Jídlem jsme byli často odměňováni za něco co se nám povedlo, jídlem nám také byla odváděna pozornost, když nás něco třeba trápilo, bolelo nebo se nedařilo. A v dospělosti v tom můžeme jen nevědomě pokračovat – saháme po jídle, kdykoli nás něco trápí, bolí, stresuje nebo se chceme jen odměnit. Problém nastává, když se to začne odrážet i na naší postavě a celkovém zdraví a psychice a komplikuje to pak naše veškeré snahy zhubnout či změnit životní styl k lepšímu.

Hubnutí a stres

Hubnutí a celkové změny životního stylu se lépe provádí v období klidu. Když na sebe máme čas, daří se nám změny snáze aplikovat do našeho života. Ale upřímně, kdy jste naposledy měli období takového klidu? Stres, životní neúspěchy, osobní a rodinné problémy jsou přirozenými součástmi života. Nás tyto situace však často ženou do lednice. Tam rázem zapomínáme na všechna naše předsevzetí, přání a sny a končíme s plným talířem jídla různých chutí, abychom se aspoň na chvíli cítili lépe. V nepříznivém období se lidé přirozeně uchylují k pojídání většího množství jídla, nepravidelnému režimu, nezdravým stravovacím návykům. Jde o tzv. emoční jedení, které může zmařit předešlé snahy o zdraví a štíhlou postavu. Může být dokonce příčinou nadváhy, obezity a řady psychických potíží.

Emoční hlad

Emoční hlad se od toho fyzického liší tím, že se jídlem nedá naplnit a uspokojit. Dokonce se jídlem ještě více může prohloubit. Jídlo se sice stává na chvíli úlevným prostředkem od naší bolesti, úzkosti, stresu, hněvu, od našich emocí a nepříjemných pocitů. Po skončení úlevného rituálu však často přichází výčitky, pocity viny a stud. Například jsem naštvaní na někoho a sníme na posezení celou tabulku čokoládu, abychom si uklidnily nervy. Chvíli to funguje, ale pak se nakonec naštveme sami na sebe a obrátíme tak vztek dovnitř a cítíme se ve výsledku ještě hůř než předtím. Když se najíme, v těle se nám zvýší hladina cukru v krvi, to vyvolá tvorbu endorfinu a ty způsobí zlepšení nálady, zmírňují bolest a uvolňují nás. Je normální, když se smutný nebo naštvaný člověk jednou za čas přejí. Neměl by však takto pravidelně unikat od každodenních nepříjemností či dlouhodobě neřešených konfliktů. Z jídla se pak tímto způsobem může stát závislost.

Jak si můžete pomoc sami?

S klienty, které emoční jedení trápí, pracuji na rozpoznávání hladu emočního od toho fyzického, a učíme se pojmenovávat své pocityventilovat je zdravějším způsobem.  Pokud se Vás emoční jedení týká, než začnete jíst, párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a zkuste si uvědomit, co v danou chvíli cítíte. Je to hněv, smutek, napětí, nuda nebo stres? Už jen tím, že emoce v sobě pojmenujete, můžete celý proces naučeného nezdravého zacházení s emocemi a jídlem změnit. Z nevědomého návyku se totiž rázem stává vědomé chování a vy tak máte tak daleko větší šanci situaci korigovat směrem, kterým chcete. Umět reflektovat co se v nás v danou chvíli děje je krok číslo jedna, který pomáhá v léčbě emočního přejídání.

Co ale dál když už víte, jak se cítíte? Co s tím? 

Pátrejte po tom, co byste potřebovali v danou chvíli. Každá emoce, každý pocit potřebuje něco jiného. Jestli jsme smutní, potřebujeme například s někým mluvit, svěřit se, poplakat si. Když jsme ve stresu a napětí, tak zase spíše potřebujeme nějaký zdravý ventil jako je sport, relaxace, apod. Co tedy můžete udělat pro sebe v danou chvíli jinak, než se najíst? Co ještě by vám mohlo přinést uvolnění, lepší náladu, naplnění? Endorfiny se vytváří například i během smíchu, rozhovoru s někým blízkým, když nás někdo obejme, když děláme co nás baví, při sportu, sexu nebo tanci. Najděte si prostě i jiné způsoby, jak se cítit lépe a bez následných výčitek a kil navíc.

A pokud se trápíte emočním přejídáním už dlouhodobě a brání vám to v hubnutí, podívejte se můj online kurz Ženské hubnutí, kde se tomuto tématu také věnujeme. V kurzu se naučíte, jak o sebe pečovat nejen v jídle a cvičení, ale právě i v otázce psychiky a emočního prožívání.

Více podrobnějších informací o kurzu najdete >> tady. 

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖