To co jíme, má vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale i na naši psychiku. Zdravá strava je tedy vhodná nejen jako prevence civilizačních chorob, ale také podporuje dobré fungování psychiky. Nevhodná a nedostatečná výživa může podporovat a zvyšovat depresivní a úzkostné stavy, podrážděnost, výkyvy nálad, zhoršenou koncentraci, paměť a únavu.
Většinou víme o vlivu výživy na fyzické zdraví, ale málokdy si uvědomujeme úzký vliv výživy na naši psychiku. Stejně jako srdce, svaly, žaludek potřebují k fungování určité živiny a kvalitní stravu, je i mozek orgán, který je citlivý na to, co jíme a pijeme. Mozek potřebujeme ke svému zdravému fungování tyto živiny:
Výhradním palivem mozku je sice cukr glukóza, ale neznamená to, že náš mozek potřebuje ke svému fungování sladkosti! Naopak vystačí si s cukrem, který je obsažený v přirozeně sladkých potravinách mající nižší glykemický index. Pro správné fungování psychiky potřebuje náš mozek stabilní hladinu glukózy v krvi, kterou zajišťují právě komplexní sacharidy. Zdroje komplexních sacharidů jsou: celozrnné obiloviny a pečivo, luštěniny, brambory a zelenina.
Naopak méně vhodné pro naši psychiku jsou potraviny s vyšším glykemickým indexem a převahou jednoduchých cukrů (sladkosti a slazené nápoje, produkty z bílé mouky a potraviny s přidaným cukrem), které způsobí prudké zvýšení hladiny glukózy v krvi, což vyžaduje rychlé zvýšení hladiny inzulínu, jehož účinkem dojde k opětnému poklesu glykémie. A naší psychice nedělá dobře, když máme v krvi pokles cukru. Nízká hladina cukru v krvi se psychicky projevuje sníženou výkonností a únavou, zhoršenou koncentrací, nervozitou, chutěmi na sladké, podrážděností a zhoršením nálady. Nevynechávejte proto přílohy a pečivo, nehladovte a jezte pravidelně. Jen tak svému mozku dopřejete pravidelný a dostatečný přísun cukru a to se pozitivně projeví i na vaší psychice.
Esenciální mastné kyseliny jsou hlavními stavebními prvky mozku a nervových buněk. Mozek je potřebuje ke svému zdravému fungování. Ne nadarmo se říká, že nervy potřebujeme obalit tukem. Jenže není tuk jako tuk. Zdroje esenciálních mastných kyselin jsou mořské ryby, ořechy, semena, kvalitní rostlinné oleje a avokádo. Tyto potraviny nám udělají psychicky dobře, zatímco strava bohatá na nasycené a trans mastné kyseliny poškozuje mozkové buňky, snižuje psychickou aktivitu, tlumí reflexy a naše smysly. Takže živočišné tuky z tučného masa, uzenin, plnotučných mléčných výrobků a tučných sýrů, smažená jídla a tučné sladkosti nejsou pro naši psychiku to pravé. Stejně tak nebezpečná je i strava s velmi nízkým obsahem tuku celkově (diety, hladovění), která zase zvyšuje depresivní a úzkostné stavy. Tukům se proto nevyhýbejte, jen si vybírejte jejich zdravější zdroje.
Aminokyseliny jsou základní stavební složkou bílkovin, které mají přímý vliv na vznik hormonů regulujících psychiku (např. serotonin, dopamin). Zdroje aminokyselin – vejce, libové maso, ryby, drůbež, luštěniny.
Voda tvoří asi 80% mozku a je základním prvkem pro jeho správní fungování. Už jen mírná dehydratace má negativní dopad na naši psychiku, projevu se podrážděností, neklidem, slabostí a psychickou nepohodou. Proto je tak důležité dodržovat dostatečný pitný režim. Kofeinové a alkoholické nápoje se však mezi tekutiny neřadí a ve větší míře jsou pro naši psychiku škodlivé, protože spolu s cukrem narušují přirozenou regulaci duševních hormonů.
Mozek nemůže fungovat ani bez neustálého přísunu kyslíku. Kyslík zlepšuje koncentraci, pozornost, zlepšuje spánek, zklidňuje a stabilizuje nervový systém a podporuje dobrou náladu. Nejlepší cestou jak okysličit tělo je přirozený pohyb, který zároveň zvyšuje odolnost vůči stresu a uvolňuje endorfiny a obyčejné dýchání!
Článek byl publikován na stránkách Vím, co jím.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖