Všichni víme, jak by měl vypadat zdravý jídelníček a že sedět celý den u počítače není pro naši hmotnost ani zdraví přínosem. Většina z nás přesně teoreticky ví, co by měla ve svém životě změnit, ale proč je to tak těžké uvést do praxe?
Lidská psychika nemá změny vůbec ráda, a o to víc, nejsme-li k nim vnitřně motivovaní! Každá úspěšná změna by proto měla začít slovem JÁ CHCI, nikoli měl bych, musím, nebo snad někdo jiný po mě chce. Najděte si své vlastní důvody, proč chcete změnu uskutečnit. Trvalá změna je možná pouze tehdy, děláte-li to pro sebe!
Berete změnu životního stylu jako nutné zlo? Další povinnost na seznamu „co všechno musím dělat“? Už předem se děsíte, jakých dobrot a pohodlí se budete muset vzdát? Tímto postojem svou motivace zajisté rychle ztratíte. A právě váš celkový přístup ke změně je nejdůležitější. Během celého procesu změny je důležité se umět psychicky podporovat a nikoli demotivovat. Najděte si na své změně životní stylu co nejvíce pozitivních aspektů a ty si pravidelně připomínejte. Dovolte si také požádat o podporu vaše okolí nebo vyhledejte profesionální podporu psychologa či kouče. Jen to, co vám přináší radost, si budete chtít ve svém životě ponechat.
Jakoukoli změnu vnímáme jako nebezpečí a snažíme se jí proto vyhnout. Čím větší změnu po sobě chceme, tím více se jí podvědomě bráníme. Přejídáte se už léta a chcete s ním ze dne na den skončit? Milujete čokoládu, ale rozhodli jste se, že už si nedáte ani čtvereček? Nesnášíte běhání, ale ke zdravému životnímu stylu prostě běhání patří? Výsledkem nejspíš bude, že se změnou ani nezačnete, nebo to při prvním „selhání“ vzdáte. Pokud jste „pouze“ člověk, tak nejspíš se vám změna perfektně nepodaří hned napoprvé. Připravte se proto na možná selhání a místo výčitek se pokuste zamířit co nejdříve opět k cíli. Povolte si být nedokonalí!
Chtěli byste zdravěji jíst? Měli byste si více se hýbat? Lépe spát? Nebo snad i zhubnout? Tyto přání jsou jistě krásná, avšak přání zůstane pouhým přáním, dokud jej neproměníme v konkrétní cíl. Máme totiž tendenci odkládat vše, co je budoucí a neurčité. U trvalé změny tedy nestačí jen chtít, ale přesně vědět, co chceme. Zhubnout pět kilo, vejít se do své oblíbené sukně, cvičit dvakrát týdně, z práce chodit pěšky domů. Tímto přání nabývají konkrétní podoby a už nejsou jen výkřiky našeho černého svědomí.
Vyčítáte si každý drobný prohřešek, a když se vám něco podaří, tak to považujete za samozřejmost? Je daleko snazší si uvědomit, co děláme špatně a co také chceme jinak, než to, co se nám v životě daří. Většina z nás má tendenci se častěji kritizovat než chválit. To našemu sebevědomí příliš neprospívá a právě sebevědomí hraje v celém procesu změny klíčovou roli. Vysoké a často nereálné nároky, které na sebe každodenně klademe, jsou spouštěčem nízkého sebevědomí. Naučte se proto chválit se za drobné úspěchy a nedělejte si život komplikovanější než ve skutečnosti je 🙂
Článek byl publikován na idnes.cz.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖