Předmenstruační syndrom (PMS) dokáže ženu pořádně potrápit a často i její okolí. V tomto období dochází k prudkým změnám na těle i duši a je potřeba tomu přizpůsobit jídelníček a celkový režim. Čemu se při PMS vyhnout a co naopak jíst, abychom se vyhnuly nadměrné konzumaci sladkostí, lékům a zvýšené podrážděnosti?
Vlivem kolísání hormonů v době před menstruací dochází k řadě tělesným a emočním výkyvům, projevující se individuálně a v různé intenzitě. Nejčastější tělesné příznaky PMS bývají bolesti hlavy, břicha, svalů či kloubů, napětí až bolestivost v prsech, zažívací potíže, nadýmání, zvýšení hmotnosti, akné, pokles výkonnosti a únava. Mezi psychické příznaky PMS nejčastěji patří prudké změny nálad, podrážděnost, napětí, depresivní stavy, vyšší vznětlivost a přecitlivělost, plačtivost a nespavost. Také se však v tomto období zlepšuje empatické cítění, citlivost a intuice.
V tomto období se obvykle ozývají silné a neodkladné chutě na sladké a jiné ne příliš zdravé dobroty. Nejde o vaši slabou vůli, ale o přirozenou potřebu těla vyrovnávat hladiny hormonů. Během PMS dochází ke zvýšení bazálního metabolismu a vyšší spotřebě energetického příjmu, proto ty chutě na energeticky vydatné potraviny, které chybějící energii doplní co nejrychleji. Cukr a tuk obsažený ve sladkostech podporuje tvorbu hormonů regulující naši psychickou stabilitu, a protože během PMS tyto hormony klesají, tak si je přirozeně snažíme vyvolat sladkostmi. Důležité je celkově mírně zvýšit příjem energie a uspokojit chutě nějakou zdravější variantou napříkladkvalitní čokoládou, ovocem, tvarohový dezertem nebo ovesnými sušenkami.
Těžší stavy PMS se léčí dokonce antidepresivy, analgetiky nebo hormony. Jsou však i přirozenější cesty, jak potíže zvládat či jim předcházet. Dopřejte si více odpočinku, spánku, kvalitního jídla, zkuste eliminovat stresující podněty (např. odložte důležité schůzky, jednání i hádky s partnerem). Právě v tomto období je důležité, aby se žena stáhla do sebe, neřešila všechny ostatní a dopřála si klid. Dovolila si být plačtivá, nepříjemná i unavená.
Premenstruační období je mnohdy velmi náročné pro ženy, které se snaží hubnout. Často totiž dochází k poklesu motivace, nechuti k jakékoli aktivitě, záchvatům přejídání či neodolatelné chuti na sladké a do toho všeho ta zvýšená hmotnost. Mnoho žen si však tyto PŘIROZENÉ a pouze DOČASNÉ stavy nespojí s PMS a selhání si vyčítají, připisují to své slabé vůli a mnohdy končí s pokusem o zdravější životní styl. Je důležité, aby žena předvídala toto období a zbytečně se nestresovala nebo na sebe nebyla naštvaná, protože to všechny ty nepříjemné projevy PMS ještě zhorší. Jde pouze o dočasné období a místo sebekritiky si raději dopřejte pár dní odpočinku, zdravější formy mlsání a nestoupejte v tomto období na váhu.
A jestli s váhou právě teď bojujete tak se určitě podívejte na můj kurz >>ženské hubnutí, kde najdete všechno potřebné, jak si poskládat zdravý redukční jídelníček, jak správně cvičit na hubnutí a jak hlavně pracovat i s naší psychikou, aby to vše bylo udržitelné a mělo výsledky, po kterých toužíme.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖