Přejídání jako psychická nemoc aneb největší mýty o přejídání

Stačí jen méně jíst a nepřejídat se! Kéž by to takhle bylo jednoduché. Spousta mých klientů se trápí tím, že nedokáží ovládnout své chutě a přestat se přejídat, i když moc dobře ví, že by to dělat neměli. Záchvatovité přejídání totiž není o nedostatku vůle, znalostí, slabosti nebo lenosti. Je to psychické onemocnění, které se řadí mezi poruchy příjmu potravy.  

Co to je záchvatovité přejídání?

Záchvatovité přejídání je charakterizováno pravidelnými záchvaty přejídání, kdy během krátké doby dojde k požití většího množství potravy spojené s pocitem ztráty kontroly nad jídlem. Tato potřeba jíst větší množství jídla se většinou děje bez pocitu hladu a je podmíněna převážně psychologickými emočnímu aspekty. Nemocní se dostávají do stavu, kdy nejsou schopni kontrolovat množství ani výběr jídla, přestat v momentě, kdy už jsou nasycení. I když racionálně ví, co by měli jíst, nejsou v tu chvíli schopni poslouchat svůj rozum. Jako by jim jídlo ovládalo život a neměli nad tím, kdy, kolik a co sní kontrolu.

Záchvatovité přejídání je pro nemocné často natolik ostudné, trápí se tím, že nezvládají něco tak jednoduchého jako „normálně“ se najíst a nemoc tak většinou dlouho tají a tím si odkládají svou šanci na vyléčení. Navíc je přejídání ve společnosti a bohužel i ve zdravotnictví stále častěji vnímáno spíše jako lenost, nedostatek vůle než psychická nemoc, kterou záchvatovité přejídání je. Záchvatovité přejídání postihuje všechny věkové skupiny a obě pohlaví, častěji se však projevuje u žen.

Přejídání nemusí znamenat vyšší hmotnost

Stejně jako u mentální bulimie dochází k pravidelným záchvatům přejídání, avšak bez následného zvracení či užívání laxativ. Stejně jako u anorexie může být přejídání doprovázeno hladovkou, přísnou dietou nebo intenzivním cvičením. Díky těmto kompenzacím nemusí být vždy přítomna zvýšená hmotnost, i když je častým následkem. Záchvatovité přejídání není tedy vždy doprovázeno nadváhou či obezitou, přejídáním může trpět i jedinec zdravé hmotnosti. Záchvatovité přejídání se také může prolínat s ostatními poruchami příjmu potravy či jinými psychickými potížemi. Často jsou přítomny depresivní a úzkostné stavy, které se přejídáním zhoršují.

Když přejídání střídá dieta

Nemocní obvykle střídají periody diet a přejídání. Mohou týdny držet dietu, omezovat se v jídle, kontrolovat množství a energetickou hodnotu. Tato přísná sebekontrola přirozeně často vyústí v její ztrátu, kdy nastane období přejídání. Tyto dva extrémy se mohou však střídat i během dne. Ráno nemocní začínají dietní malou snídaní, oběd buď vynechají, nebo ho velmi ošidí a pak odpoledne či večer při příchodu domů se spustí přejídání. A další den začíná opět dietním režimem s předsevzetím, že tentokrát dnes odolají. Tento začarovaný kruh je velmi těžké prolomit, ale je to rozhodně možné a hlavně důležité pro vyléčení! Prvním krokem je skoncovat s dietami a striktním omezováním se v jídle. Naučit se vyváženému jídelníčku totiž pomáhá snižovat záchvaty přejídání.

Nepravidelná strava přes den a večerní zvýšený příjem potravy je častý i u zdravých jedinců. U přejídání ale dochází k naprosté ztrátě kontroly. Rituál přejídání se stává často pravidelným způsobem, jak psychicky zvládat život a jídlo tak prostředkem utišení vnitřního emočního hladu. Na jedné straně během přejídání dochází ke chvilkovému potěšení a uvolnění, ale na druhé straně následně přicházejí pocity viny, studu, znechucení, strachu a neschopnosti řídit svůj život.

Hlad není spouštěčem

U přejídání není hlad samotným spouštěčem, jde o nutkavou chuť k jídlu, která je způsobena řadou vnějších a vnitřních podnětů. Mezi častě vnější podněty patří stereotypní chování, které v nás automaticky vyvolávají chuť jíst (např. televize=jídlo, oslava=jídlo) nebo také jen dostupnost či vůně jídla. Z vnitřcích podnětů může jít o celou řadu prožitků, potřeb a emocí, které máme podvědomě spojené s jídlem nebo jídlem kompenzujeme (o psychologických příčinách přejídání najdete v mém jiném článku >>tady).

Přejídání tak není projevem slabé vůle, ale výsledkem souhry fyziologických (hladovění a držení diet výrazně podporuje přejídání jako regulační mechanismus) a psychologických faktorů (stres, nuda, hněv, osamělost, neuspokojené potřeby). Během léčby je nutné začít jednak pravidelně a dostatečně jíst, ale především řešit i ty psychologické aspekty přejídání a učit se zdravému vztahu k jídlu a hlavně sama k sobě.

Článek byl publikován na stránkách Vím, co jím.

EKNIHA POROUCHANÝ PŘÍJEM POTRAVY

Více informací o přejídání a jiných poruchách příjmu potravy najdete v mé informační eknize >>Porouchaný příjem potravy<<.

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖