Pozor na „dietní“ potraviny při hubnutí

Snažíte se zhubnout, jíst zdravě a stále se vaše hmotnost nedala na zdárný ústup? Možná bude chyba v tom, že zaměňujete kvalitu za kvantitu. Při hubnutí je doporučováno konzumovat ovoce, cereální výrobky, tmavé pečivo a samozřejmě hodně zeleniny. Řešení je tedy dát si místo něčeho nezdravého tohle „dietní“! Jsou však tyto potraviny opravdu tak dietní? 

V rozumném množství ano, problém ale nastává, pokud si jich dopřáváme více v domnění, že se po nich netloustne. I „zdravé či dietní“ potraviny obsahují kalorie. Zdravé tedy neznamená automaticky méně kalorické a naopak méně kalorické neznamená pouze zdravé. Vybrala jsem pro vás nejčastější potraviny, které při hubnutí vybíráme a jak to s nimi doopravdy je.

Ovoce a ovocné džusy

Ovoce je skvělou alternativou sladkostí, rychlým a zdravým zdrojem energie, vlákniny a přirozených vitamínů. Každodenní konzumace ovoce je určitě důležitá a prospěšná, ale měli bychom se podívat i na další aspekty pojídání ovoce při hubnutí.

Sníst třeba kilo jablek vyjde energeticky téměř nastejno jako dát si tabulku čokolády. A sníst kilo jablek není nereálné, když si pokrájíte do misky 5 jablíček a přes den uzobáváte, je to hned. Samozřejmě přijmete i spoustu vlákniny, vitamínů a žádné tuky, ale stejně, když se při hubnutí snažíme o kalorický deficit, i takhle nám to tam může pěkně naskákat. Ovoce tedy jezte, je zdravější než sladkosti, ale nepřehánějte to s množství. Dvě porce ovoce denně bohatě stačí. 

Stejně tak je to s ovocným džusem. Jeden litr (4 skleničky) ovocného 100 % džusu má opět téměř stejnou energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. 

Největším dietním omylem je ale ovoce sušené, které obsahuje na 100 g (jeden malý balíček) velké množství energie a jednoduchých cukrů podobně jako sladkosti. Jasně, je to milionkrát zdravější dát si raději sušené ovoce plné vlákniny, vitamíny a minerálů než sladké bonbony plné cukru či tuku, ale opět pokud hubneme, je třeba hlídat celkový příjem energie, nejen živin. Hrstka sušeného ovoce na porci stačí. 

Cereální sušenky a snídaňové cereálie

Tyto potraviny jsou jistě vhodnější a zdravější variantou sladkostí a slazených snídaňových lupínků při hubnutí, ale i zde platí pravidlo všeho s mírou. U cereálních potravin záleží vždy na jejich složení. Obal sušenek nebo cereálií může hlásat, že jde o super zdravý výrobek, ale když se podíváte blíže na složení, může vás překvapit, co vlastně jíte. Vybírejte ty cereální výrobky, které mají na prvním místě ve složení právě cereálie – obiloviny jako jsou ovesné vločky, celozrnnou, špaldovou, pohankovou mouku, atd. a obsahují sušené ovoce, semínka či ořechy.

Vyhněte se těm, co mají na prvním místě cukr, glukózo-fruktózový sirup, ztužené tuky, apod. A opět nepřehánět s množství, to že je müsli zdravé neznamená, že máme sníst přeplněnou misku ke snídani. Většinou nám ke snídani postačí 40-50 g pokud hubneme, pokud si váhu udržujeme či přibíráme samozřejmě porce zvedneme.

Tmavé vs celozrnné pečivo

Zdravé stravování se neobejde bez celozrnného pečiva. Je totiž zdrojem komplexních sacharidů a vlákniny, které nás na delší dobu zasytí a dodají potřebné vitamíny a minerály na rozdíl od pečiva z bílé pšeničné mouky, které obsahuje minimum těchto živin a jen prázdné kalorie. Energeticky jsou ale obě varianty pečiva téměř stejná, proto bychom neměli sníst místo jednoho bílého rohlíku tři dalamánky.

A pozor také na záměnu celozrnného pečiva za tmavé (pšeničná bílá mouka obarvená na tmavo karamelem, melasou nebo čekanou) nebo cereální (cereální znamená obilninový, tedy může jít opět o název zakrývající pšeničné bílé pečivo).

Při hubnutí však nemusíte jíst pouze celozrnné pečivo, je vhodné ho do jídelníčku zařadit, ale důležité je zachovat pestrost stravy. Vhodné je tedy také pečivo žitné (žitný chléb, dalamánek) a pečiva, kde jsou viditelné kusy semínek a zrn. Hlavně pečivo jezte (vynecháváním pečiva se zbytečně ochuzujete o důležité sacharidy a máte pak větší hlad a chutě na sladké), ale opět v rozumné míře.

Pufované chlebíčky

Rýžové, kukuřičné a pšeničné pufované výrobky (například rýžové chlebíčky, burisony, popcorn, cornflakes) jsou určitě, jak reklama doporučuje nízkotučné, obsahují vysoký podíl vlákniny, málo soli a ještě jsou velmi trvanlivé, ale pro redukci hmotnosti bohužel příliš vhodné nejsou. Mají výrazně vyšší glykemický index (rychle zvyšují hladinu cukru v krvi a rychle nám po nich vyhládne) a často jsou s polevou, která zvyšuje jejich energetickou hodnotu a obsahují tak navíc cukry. Další jejich nevýhodou je, že jich musíme sníst více, abychom se zasytili a proto jsme zase u toho množství, které je u těchto potravin pro redukci nevhodné. Tyto potraviny jsou spíše vhodné pro rychlé doplnění energie výjimečně na cestách, po tréninku, ale jako každodenní součást redukčního či racionálního jídelníčku bych raději volila knackebroty, které jsou z žitné či celozrnné mouky a díky vláknině nás dobře zasytí.

Zeleninové saláty 

Zelenina je snad jediná potravina, která se při hubnutí může jíst neomezeně. Při redukce se proto využívá její sytící vlastnosti (obsahuje hodně vlákniny a má nízký glykemický index na rozdíl od ovoce) a dodává nám pocit hojnosti na talíři. Avšak i ze zeleniny se může stát nepřítel hubnutí, pokud zeleninu zaléváme různými dresinky (majonéza, smetana, tučný jogurt, kupované zálivky do salátu) nebo dokonce „po česku“ posypáváme cukrem?!

Jestli si v restauraci raději dáváte k obědu salát s kuřecím masem, abyste ušetřili na kaloriích, tak opatrně. Saláty jako hlavní jídlo se většinou podávají s dresinkem, nejčastěji už kupovaným s nevhodným složením. A to nemluvím o přidaných krutonkách smažených na másle či slanině, které se často v těhle salátech objevují. Nejvhodnější variantou ochucení salátu je samozřejmě olivový nebo jiný rostlinný za studena lisovaný olej, který je bohatý na omega mastné kyseliny. Salát ale olejem nezaléváme, raději použijeme lžíci a salát pokapeme. V restauraci si příště tedy klidně dejte raději lososa s bramborem a přílohovým salátkem a vyjde vám to kaloricky a nutričně možná daleko lépe než „dietní“ salát. 

Zeleniny (zvláště té listové a zelené) si jinak dopřávejte opravdu neomezeně (k hlavnímu jídlu vždy misku salátu, nebo na porce minimálně 3 kusy zeleniny denně) a používejte zeleninu jako hlavní složku při vaření hlavních jídel. U zeleniny reklamy opravdu nelžou – minimum kalorií, maximum vlákniny a vitamínů. 

👇 FIT RECEPTY NA KAŽDÝ DEN

Jestli vás zajímá, jak si poskládat zdravý a vyvážený jídelníček, jeden pro vás takový mám a rovnou ve třech variantách podle toho, co je právě vaším cílem – Fit jídelníček na hubnutí, udržení si váhy nebo na přibrání. 

Najdete v něm mé zdravé recepty na snídaně, svačiny, obědy i večeře a všechny jsou i v bezmasébezlepkové a bezlaktózové verzi, ať máte co nejvíce na výběr.

Více informací o FIT jídelníčku najdete >> tady <<.

Fit jídelníčky

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖