Máme vyřadit z jídelníčku sacharidy, nejíst tuky, držet přerušovaný půst, počítat si kalorie nebo co vlastně funguje na hubnutí nejlíp? Jaká dieta je na hubnutí ta nejúčinnější? Na co si dát při výběru hubnoucích metod a diet pozor? Na tohle všechno ve videu odpovídám.
A pro ty, kteří raději čtou text, níže je stručnější obsah videa.
Jakákoli dieta, hubnoucí metoda nebo výživový směr, u kterého snížíte svůj energetický příjem oproti výdeji a vznikne vám tím kalorický deficit zajistí hubnutí. A z tohoto pohledu je vlastně úplně jedno jestli začnete držet přerušovaný půst, nejíte lepek, držíte ketodietu, popíjíte nějaké speciální hubnoucí koktejly, jíte podle redukčního jídelníčku, počítáte si kalorie nebo jíte vegansky. Pokud budete přijímat méně kalorií než vydáte, tak to většinou bude fungovat.
Proto to většinou ze začátku funguje, protože tím, že začnete cokoli nového “držet” tak automaticky snížíte svůj energetický příjem a váha jde dolů.
ALE je tam velké ale, nebo spíš tři velké ALE a to je důvod, proč od diet a určitých výživových stylu a metod odrazuji. Pokud tedy chcete nejen zhubnout, ale váhu si pak i udržet a ideálně bez újmy na svém zdraví a psychice.
Dietu nebo nějaký striktnější výživový styl jsme schopni držet v průměru maximálně 6 týdnů. A za těch pár týdnů shodíme možná pár kilo a pak zase nabereme všechno rychle zpět, protože se vrátíme k původnímu jídelníčku a k původní energetickému příjmu. A my si tohle pak zhodnotíme že ta určitá dieta nefungovala nebo že my jsme zase selhaly, ale nenapadne nás, že třeba ta dieta nebyla vůbec dlouhodobě udržitelná a že nám prostě jen neseděla.
Aby nám totiž dieta fungovala dlouhodobě, musí být i dlouhodobě udržitelná a to znamená že musí být jednoduchá, nekomplikovaná, flexibilní a musí se dát skloubit i s naším pracovním nebo rodinným fungováním. Aby z toho nebyla dieta na pár týdnů, ale životní styl, který nám vydrží.
Potřeba najíst se je naší základní biologickou potřebou a my jí nemůžeme mít dlouhodobě obestavěnou všemožnými komplikacemi, stresem a neustálými pochyby. Potřebujeme se prostě jednoduše najíst, vědět jasně co a jak, abychom fungovaly a měly kapacitu na život a ne aby se náš život smrknul jen na to co budeme jíst a co vařit a všechno se točilo kolem jídla.
Takže než se příště pustíte do hubnutí, ptejte se sami sebe, zvládnu tohle snadno držet dlouhodobě?
Protože zhubnout umí každý, ale málokdo si pak tu váhu zvládne udržet a to je právě to kouzlo úspěšných, že nepřekopou celý svůj život na ruby jen na pár týdnů, ale postupně mění svůj životní styl tak, aby ty změny šly udržet dlouhodobě a váha pak zase nevylítla hned nahoru, jakmile dietu na chvíli “poruší”.
Pokud náhodou zvládneme dietu držet déle než těch 6 týdnů, tak je ještě malá pravděpodobnost, že tu dietu nebo směr máme odborně doporučenou nebo sestavenou nějakým odborníkem na výživu, tzn. že jídelníček má nejen ty mínusové kalorie ale i optimální množství živin, vitamínu, minerálů a je specificky určena pro naší konstituci a zdravotní stav. Protože pokud jen jíme méně a to tím že například vyřadíme tuky, sacharidy, maso z jídelníčku nebo jíme jen v určitý čas a neřešíme kvalitu stravy, tak sice můžeme zhubnout, ale může to mít velmi negativní dopad na naše zdraví a psychiku. A opět po čase stejně skončíme tam kde jsme začali ale ještě s rozvráceným zdravím.
Když totiž držíme takovou neodborně sestavenou dietu, tak býváme po nějaké době většinou vyčerpaní, hladoví, oslabení, u někoho to může rozjet i psychické potíže, u žen problémy s cyklem, pletí, hormony, apod. A spoustě žen to dlouho nedochází, řeší jeden zdravotní problém za druhým, vyčerpanost, štítnou žlázu, neplodnost, poruchy cyklu, psychické potíže, ale nenapadne je, že to souvisí právě s nedostatečnou výživou nebo nevhodně sestaveným jídelníčkem.
Takže zase příště se ptejte než se do něčeho střemhlav pustíte, kdo mi to vlastně doporučuje takhle jíst?
Je to studovaný odborník s letitou praxí? Nebo jen někdo kdo něco sám takového držel, jemu to zafungovalo a vesele to dál doporučuje jako zázračnou metodu a ještě k tomu třeba prodává nějaké speciální výživové doplňky. Nezapomeňte, že diety jsou obrovský business a obor výživy stále vyvíjející se odvětví, proto než se do něčeho pustíte maximálně zapojte svůj zdravý rozum, poslouchejte především své tělo a pokud zažíváte už opakovaně nějaké zdravotní či psychické potíže, pátrejte po tom, zda se neobjevily náhodou právě po změně vašeho jídelníčku.
Dietou se často zaměřujeme jen na jídlo a to je pouze určitá část úspěchu. Hubnutí totiž není jen čistá matematika o kalorickém deficitu, ale je to komplexní proces a mámě tady ještě spoustu faktorů, které hubnutí zásadně ovlivňují. Například naše hormony. Stačí, že málo nebo blbě spíme, jsme po porodu, v menopauze, máme zvýšenou míru stresu a už naše tělo funguje úplně jinak. V praxi to vypadá, že nemusíme vůbec hubnout ani při kalorickém deficitu nebo nám to jde strašně pomalu a pak opět ztrácíme motivaci a nevíme si rady. Nebo tady mame ještě naší psychiku a emoční vztah k jídlu, což nám také může bránit v hubnutí, i když máme všechno správně spočítané a naplánované.
A právě proto jsem napsala speciálně pro ženy manuál jak v knižní podobě knihu Láskyplné hubnutí tak i online verzi v podobě kurzu Ženské hubnutí, kde popisuji jak si hubnutí a zdravý životní styl nastavit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a v souladu s vaším tělem i psychikou, aby vás takový životní styl podporoval a ne ničil. Mrkněte >>sem na odkaz, kde se dozvíte více o mém přístupu pro ženy.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖