Únava není lenost, ale signál těla zpomalit

Naplánujeme si jídelníček, pravidelné cvičení a další zdravé návyky. Co když se nám do toho ale pak vlastně vůbec nechce? Mnohdy za tím není naše lenost nebo nedostatek motivace, ale obyčejná únava. V článku se dozvíte, z čeho všeho únava vzniká, jaké na sebe bere podoby, jak brání v hubnutí a proč je důležité umět odpočívat fyzicky, mentálně i psychicky.

Unavené hubnutí

Chodí ke mně spousta žen i mužů, kteří se rozhodli se sebou začít něco dělat. Mají motivaci, jsou odhodlaní, naplánujeme si společně nový režim a změny, které budou podnikat. Na další konzultaci však přicházejí nešťastní a zklamaní, protože se jim změny nepodařilo uskutečnit, tak jak si předsevzali. Například zjistí, že zdravé návyky vydržely dělat jen prvních pár dní, nebo pokud hubnou, že jim hmotnost moc neklesla, i přestože se snažili. Nebo častěji hřešili a také neměli tolik energie na cvičení. Mají pocit, že jsou líní a neschopní, ale po chvilce povídání zjistíme, že jsou vlastně jen hrozně unavení.

Proč to nejde?

Hubnutí a změna životního stylu, budování a udržování zdravých návyků vyžaduje naší aktivitu. Musíme aktivně přemýšlet o tom, co jíme, jak jíme a kdy jíme. Také potřebujeme aktivně sportovat a hýbat se. Tohle všechno je však velmi těžké, pokud to jediné po čem toužíme je si odpočinout a nic neřešit.

Navíc únava zvyšuje pocit hladu a tak když jsme unavení, jíme toho více a daleko častěji saháme po sladkostech a tučnějších jídlech jako zdrojích rychlé energie. S únavou klesá i naše motivace, sebedisciplína a sebekontrola, což je přesně to, co pro hubnutí a zdravý životní styl také potřebujeme. Únava tak přispívá ke vzniku nadváhy a obezity více než si myslíme.

V případě mých klientů, kteří nehubnou, protože jsou unavení, doporučuji v první řadě zpomalit, odpočinout si a netlačit na sebe, když to teď nejde. Čím více se budeme snažit překonat únavu, tím více budeme unavení. V momentě, kdy se naše tělo zregeneruje a odpočine si, tak se nám přirozeně zase vrátí chuť a motivace se sebou něco dělat. Proto čím dříve si odpočineme, tím dříve zase můžeme pokračovat v našich plánech.  

O tom, jak únava brání hubnutí mám v mé knize Láskyplné hubnutí dokonce celou kapitolu, protože odpočinek považuji za stejně důležitý jako pravidelný pohyb nebo vyvážený jídelníček. A také protože únava v dnešní výkonové době moc nefrčí, potlačujeme jí všemožnými způsoby a tak je fajn si připomenout, že nemusíme pořád jet na 150 % a že je ok občas zpomalit nebo i zastavit.

Jak poznáme únavu?

Únava se neprojevuje pouze ospalostí a zvýšenou potřebou spánku, ale také různými psychosomatickými projevy. Můžeme pociťovat častěji bolesti hlavy, kloubů a svalů, mít zažívací potíže nebo i jiné příznaky podobné chřipce.

Únava se také neprojevuje jen fyzicky, ale i psychicky. Zhoršuje se nám nálada, můžeme být podráždění, nesoustředění, snižuje se naše odolnost zvládat každodenní stresy, do ničeho se nám nechce a sebemenší úkoly odkládáme, jak jen to jde.

A co většinou uděláme, když jsme unavení? Lupneme si nějaký ten prášek na bolest, abychom mohly „fungovat“ dál, nebo si dáme více kofeinu, více sladkého, abychom se nakoply.

Únava je častý spouštěč závislostního chování (jídlo, alkohol, práce, počítačové hry, nikotin, apod.), protože nám tyto substance umožňují na chvíli vypnout, zpomalit. 

Čím více únavu ignorujeme nebo potlačujeme různými stimulanty, tak o to více se symptomy únavy zhoršují, až z toho můžeme doopravdy onemocnět, aby si naše tělo konečně pořádně odpočinulo.

Proč jsme unavení? 

Únava vzniká z různých důvodů a rozhodně se netýká pouze nekvalitního spánku. Často jde o kombinaci několika faktorů, když se sejde více stresových a zátěžových situací najednou. Můžeme být po nemoci, dlouhodobém stresu doma či v práci, emočně vypjatých situacích či fyzicky náročných výkonech. Nebo stačí i jakékoli intenzivnější změny jako je změna ročního období, změna klimatu a časového posunu z dovolené, změna práce, stěhování, apod.

Únava je tak často prvním signálem našeho těla, že potřebujeme zpomalit. 

Bohužel máme však většinou přesně opačnou tendenci a to ještě více zrychlit a vybičovat se k ještě většímu výkonu. Proto pak únavu potlačujeme kofeinem, nikotinem či cukrem. To nám sice pomůže krátkodobě, ale z dlouhodobého hlediska je tento způsob „regenerace“ nevhodný, protože přispívá ke vzniku závislostí a civilizačních onemocnění.

Co s únavou? 

Odpočiňte si. Fyzicky, mentálně i psychicky. Na déletrvající únavu se nestačí párkrát pořádně vyspat. Spánek je určitě důležitý a zásadní pro zotavení organismu, ale většinou potřebujeme i mentálně a psychicky vypnout. Co to znamená? Pro každého něco jiného. Jeďte někam na výlet, změňte prostředí, nebo si zalezte s knížkou do postele, koukejte se na své oblíbené filmy, jděte se projít, dospěte se, zatančete si.

Každému dělá dobře něco jiného. Je však důležité dělat to opakovaně a tak často, dokud si neodpočineme. Doporučuji ideálně zařadit odpočívací rituály do svého každodenního režimu. I kdyby to mělo být jen na 5 minut denně, tak to udělá obrovské změny. Odpočinkem předcházíme vážnějším nemocem, chronické únavě, syndromu vyhoření a řadě psychických a fyzických potížím. Naučit se pravidelně a správně odpočívat je stejně důležitá součást zdravého životního stylu, jako pestrá, vyvážená strava a pravidelný pohyb.

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖