Je vážení vaším každodenním rituálem? Co číslo na váze dělá s vaší náladou a psychikou? V článku se dozvíte o závislosti na vážení, že ne vždy je to podpora hubnutí a zdravého životního stylu, ale naopak cesta rovnou do začarované kruhu nízkého sebevědomí, špatné nálady až poruch příjmu potravy.
Vážení je jeden z nejčastějších ranních rituálů většiny žen. Někdo se váží jednou za čas, ale někdo i několikrát za den. Někdo má už za léta praxe vychytané triky, jak vážit co nejméně. Stačí se na váze trochu naklonit, dát váhu na to „správné“ místo, vážit se pouze na lačno a bez oblečení, nebo hned po sauně, cvičení, apod. Někomu stačí se jen zvážit, ale někomu se od naměřené váhy odvíjí nálada a někdy i celý den, to jak se cítí, jak ten den jí, cvičí …
Když se váha blíží naší ideální váze, tak jásáme, máme ze sebe radost, zvýší se nám okamžitě sebevědomí a možná si i během dne dopřejeme něco dobrého, protože si to přeci zasloužíme!
Při hubnutí klesání váhy zvyšuje naši motivaci a chuť ve změnách pokračovat.
Pokud je ale váha stejná jako včera, trochu nás to možná zneklidní, protože tam mělo být přeci alespoň o pár deka či kilo méně, ale stejná váha taky dobrá. Když však stagnace váhy trvá při hubnutí delší dobu, tak je to často krizovým momentem, kdy máme chuť se vším skončit, protože máme pocit, že to nefunguje! A co když teprve váha ukazuje více než včera? Zpanikaříme, zhorší se nám okamžitě nálada, máme pocit nesnesitelné tloušťky a nechuti do života. Při hubnutí to okamžitě sníží naší motivaci a často je to důvodem ukončení celé naší dosavadní snahy. U někoho zase zvýšení váhy způsobí pocit, že se musí ihned začít omezovat v jídle a musí začít hubnout! Poznáváte se?
Zvážit se jednou za čas je v pořádku a měli bychom znát svoji přibližnou váhu. Odvíjet ale od toho čísla na váze svoji náladu, sebevědomí či sebehodnotu je však poměrně nevýhodné. Číslo na váze je totiž závislé na mnoha faktorech a ne vždy ukazuje celou realitu. Stačí se jen zvážit na nerovnoměrném povrchu, po jídle, před menstruací, po cvičení a pokaždé vážíme jinak.
Samotná váha je jen číslo, které nám neukazuje podíl vody, svalů a tuků v těle a neustále se měnící hormonální stav organismu. Je naprosto přirozené, že se váha mění +- 2 kg v rámci dne a celého měsíce. Hmotnost těla nereaguje jen na to, co jíme a jak moc cvičíme, ale reaguje i na to, zda jsme ve stresu, vyspaní, jaká je roční doba a mnoha dalších faktorech.
Při hubnutí doporučuji vážit se maximálně jednou za 14 dní a to vždy ve stejnou denní dobu a na stejném místě, nebo se jen vážit na kontrolách u nutričního specialisty, který vás zváží na speciální bioimpedanční váze, která ukáže více než jen hmotnost. S klientkami pak díky této váze zjišťujeme jestli hubnou převážně z tuků, nebo naopak ze svalů, nebo jestli jsou třeba zavodněné.
Z hlediska psychiky je ale nejlepší se raději nevážit vůbec a používat třeba klasický krejčovský metr nebo nějaké oblečení (z pevnější látky), které více vypovídá o naší reálné velikosti.
Dvě ženy o stejné váze nebudou nikdy vypadat úplně stejně. Každá totiž máme svoji optimální váhu a svoji ideální (vysněnou) váhu a ne vždy jsou tyto dvě čísla stejná.
To znamená, pokud se od této váhy výrazněji odchýlíme a to nahoru i dolů, tak to sebou nese zdravotní rizika a proto je samozřejmě vhodné se celoživotně pohybovat v té optimální zóně, která má menší výkyvy a ty jsou v pořádku.
Vysněná ideální váha na druhé straně je často váha z dob našeho mládí či dokonce dospívání nebo úplně nereálná. A spousta dospělých žen za mnou chodí, protože se trápí, že se nemohou dostat na tuhle svoji vysněnou váhu i přestože se snaží jíst zdravě a cvičit. Je přirozené, že s věkem se mění naše tělo a proporce a trvat za každou cenu na jednom konkrétním čísle může být pořádnou ztrátou času, energie, zdraví i radosti ze života.
Pro někoho znamená udržení si této ideální váhy celoživotně se nervovat, výrazně omezovat v jídle a intenzivně cvičit.
To je pak na zvážení, jestli dosáhnutí či udržení této ideální váhy za to všechno stojí a zda to hlavně prospívá našemu zdraví, které máme jen jedno.
Hodně ženám se také stává, že mají pocit, že dokud nedosáhnou této své ideální váhy, tak nemohou být šťastné, krásné a sebevědomé. Že dokud nezhubnou na to své číslo, tak si třeba nemůžou najít muže, před někým se svléct, jít na plovárnu, s chutí se najíst. Prostě se kvůli číslu na váze omezují a trápí a blokují si své štěstí, které by mohly mít i s jinou možná o trochu vyšší váhou. Více o rozdílech optimální a ideální váhy píšu v mé knize Láskyplné hubnutí.
U někoho se tato ideální může při hubnutí neustále posouvat směrem dolů a v ten moment chceme vážit co nejméně, bez ohledu na naše zdraví, protože takhle váha je už dávno pod hranicí naší optimální váhy. Každodenní vážení tak přispívá k poruchám příjmu potravy a naší psychiky.
Mám zkušenosti ať už svoje osobní, nebo s klientkami či účastnicemi mého online kurzu ženské hubnutí, že tohle všechno často není vůbec o té naší váze. Někdy totiž máme pocit, že se život neodvíjí podle našich představ, že něco nemáme pod kontrolou, že se nám v něčem nedaří a to jediné co můžeme kontrolovat a měnit je naše váha. A proto se na ní často tolik upínáme!
A já se vsadím, že ty krásné chvíle, kdy jsme spokojené, šťastné a naplněné nemají s naší váhou nic společného. Právě v tyto okamžiky svou váhu totiž většinou neřešíme. Samozřejmě je důležité, abychom se samy sobě líbily a cítily se ve svém těle dobře a spokojeně, ale právě tohle s váhou nemusí vůbec souviset. Nevažme naší spokojenost, krásu, sebevědomí a štěstí na kila, protože se stejně zvážit nedají.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖