Proč jíst sacharidy? A dokonce i při hubnutí?

Vyhýbáte se pečivu a všem přílohám v domnění, že se po nich tloustne nebo že jsou nezdravé? Zakazujete si i ovoce? Míváte častěji chutě na sladké a býváte mentálně či fyzicky unavení? Možná vám v jídelníčku chybí právě sacharidy, které patří mezi základní živiny a do vyváženého jídelníčku rozhodně patří, a to i když hubnete.  

Nic není černobílé

Strach ze sacharidů je úplně zbytečný, pokud víme jaké sacharidy preferovat. Stejně jako tuky a bílkoviny jsou i sacharidy pro optimální fungování organismu nezbytné. Je samozřejmě žádoucí ve prospěch naší postavy i zdraví omezit ty jednoduché sacharidy jako je cukr, sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo, alkohol, apod, ale nikoli všechny sacharidy! Komplexní sacharidy obsažené například v bramborech, rýži, celozrnném pečivu a obilovinách jsou naprosto v pořádku, jsou plné vlákniny a vitamínů a dokonce i při hubnutí hrají důležitou roli.

Při hubnutí je vhodné udržovat si pocit sytosti po jídle co nejdéle, mít stabilní hladinu glukózy v krvi, dostatek energie na pohyb a hlavně dobrou náladu.

A to mají na starosti právě komplexní sacharidy. Proto se jim ani při hubnutí nevyhýbejte, protože se tím nejen ochuzujete o cenné živiny, ale zvyšujete riziko přejídání, podrážděnosti, únavy a mlsání.

Sacharidy a jejich celkový příjem

Během dne bychom měli zhruba polovinu energie získat ze sacharidů. Proč tolik? Protože zajišťují energii pro činnost mozku a svalů, dodávají nám celkově energii a vhodně zvolené sacharidy s nízkým a středním glykemickým indexem nám stabilizují hladinu glukózy v krvi a jsou prevencí proti zvýšeným chutím na sladké a přejídání. O glykemickém indexu potravin se dočtete více v mém jiném článku >>tady.

Komplexní sacharidy obsahují také vlákninu, vitamíny a minerály, o které se často vědomě ochuzujeme, když se jim vyhýbáme. Při hubnutí by mělo dojít k omezení porcí příloh a pečiva, ale v žádném případě k jejich úplnému vyřazení.

A už vůbec se nebojte ovoce a sladší zeleniny. Narozdíl od sladkostí obsahuje ovoce a sladká zelenina celou řadu enzymů, vlákninu a vitamíny, které našemu tělu prospívají. Jen si opět hlídejte množství jako u všeho. Sníst kilo jablek na posezení vám může rozhodit hladinu glykémie, kalorický příjem i zažívání stejně jako pytlík čokoládových bonbónů.

A jestli si nejste jistí porcemi sacharidů, podívejte se na můj Fit jídelníček, který jsem sestavila rovnou ve třech verzích – na hubnutí, udržovací i přibírací. Najdete v něm konkrétní porce sacharidů podle toho, co je aktuálně vaším cílem. Více info o jídelníčku najdete >>tady.

Pozor na nízkosacharidové diety

V současné době jsou stále velmi populární nízkosacharidové a ketogenní diety, které jsou založeny na výrazném omezení či vyloučení sacharidů. Nejíte žádné přílohy, pečivo, ovoce a dokonce i některou zeleninu. Základem jídelníčku jsou bílkoviny, tuky a nízkosacharidová zelenina. Tyto diety jsou lákavé, protože slibují rychlou a snadnou redukci. Jenže pro spoustu lidí jsou naprosto nevhodné, dlouhodobě neudržitelné a dokonce i zdraví škodlivé.

Vždy naslouchejte svému tělu, které vám dává jasně najevo, zda je pro něj ten či onen způsob stravování vhodný.

U ketodiet se u klientů často setkávám například se zažívacími potížemi, překyseleným žaludkem, poklesem mentální výkonnosti, oslabenou imunitou, únavou a výrazným zhoršením psychiky.

Ketodiety vůbec nedoporučuji pacientům s psychickými potížemi či psychiatrickými poruchami nebo pokud procházíte stresujícím životním obdobím. Nízkosacharidovým dietám by se měli také vyhnout lidé, kteří trpěli nebo trpí jakoukoli formou poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie, emoční přejídání), kde léčba spočívá primárně v nedietním způsobu stravování. Byla bych také opatrná s touto dietou, pokud i žije v jedné domácnosti s nemocným s poruchou příjmu potravy.

Všechny diety i tyhle nízkosacharidové fungují na stejném principu a tím je kalorický deficit. Díky němu hubnete a nejedná se o žádný zázrak. Důležité je vědět, že kalorického deficitu můžete dosáhnout stejně tak, když budete jíst pečivo, těstoviny a ovoce. Takže jestli si rádi pochutnáte na pečivu, rýži, ovoci či jiných obilovinách, tak vesele dál pokračujte a raději vyřaďte potraviny, které v sobě obsahují zbytečně mnoho cukru, tuků, chemických aditiv a zaměřte se na přirozenou stravu a pravidelný pohyb. Tímto způsobem dosáhnete také kalorického deficitu a nemusíte držet žádnou dietu.

Online program Ženské hubnutí

A jestli vás zajímá více jak na přirozené a zdravé hubnutí, podívejte se na můj tříměsíční online program pro ženy >>tady, kde krok za krokem probereme komplet všechno – od jídelníčku, cvičení až po psychiku. Součástí kurzu je i redukční Fit jídelníček zdarma.

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖