Jak jsem vyhrála boj s váhou?

Často dostávám otázku, jak konečně dosáhnout té své vysněné / optimální / jako před dětmi / aspoň trochu nižšíváhy nebo zdraví, jak správně jíst, cvičit a nastavit si to všechno tak, aby to konečně už zafungovalo. Na tuhle stejnou otázky jsem také kdysi hledala odpověď a našla jsem jí v tom, že jsem přestala bojovat sama se sebou. 

Přestala jsem své tělo trápit všelijakými extrémy, dietami a nároky, které jsem na sebe měla.

Přestala jsem si vyčítat každou „chybu“, kterou jsem udělala v tom svém nerealisticky dokonalém režimu. Přestala jsem usilovat o dokonalost.

Přestala jsem bojovat s tím, že mám neustále se měnící tělo, chutě, váhu, energii, potřeby, emoce. Přestala jsem bojovat s tím, že jsem žena. Protože jako ženy to máme prostě všechno takové proměnlivé. Co platí dnes, nemusí platit zítra natož za týden. 

Začala jsem jíst všechno, více řešit to, zda je jídlo výživné a ne kolik má kalorií. Více se soustředit na rovnováhu, vyváženost než na extrémy

Pamatuji si, jak díky tomu, že jsem si upravila konečně správně jídelníček, tak najednou ustály všechny ty šílené chutě na sladké, přejídání a psychické propady, které jsem do té doby vůbec s tím, jak jsem blbě jedla, nespojovala. 

Začala jsem řešit i psychiku, která mi také neustále „narušovala“ moje plány a začala jsem se více ptát sama sebe, co mi vlastně dělá dobře, kde a s kým je mi dobře, co mě psychicky nabíjí nebo vybíjí a začala jsem v tomhle více důvěřovat svému tělu, které ke mě promlouvalo jednoduše právě prostřednictvím emocí nebo nemocí.

Zjistila jsem, že ke svému klidu potřebuji daleko více času pro sebe a ubrat na práci.

A najednou jsem přirozeně začala jíst lépe, vypadat lépe, cítit se lépe, mít více energie a radosti ze života a samozřejmě se to projevilo konečně i na té váze. 

A od té doby uplynulo více než 10 let a já to teď předávám dál.

Napsala jsem o tom všem dokonce i knihu Láskyplné hubnutí a vytvořila i speciální kurz jen pro ženy Ženské hubnutí, aby se tento můj přístup a metody dostaly k co nejvíce ženám. A těší mě, že čím dál více žen nachází v tom samém jako já před léty řešení svých mnoho letých potíží, naději, úlevu, podporu, životní cestu.  

Takže jestli i vy dnes máte pocit, že jste vyzkoušela už všechno možné, při slově „hubnutí a zdravý životní styl“ vám začíná být mdlo a jste už z toho všeho unavená, je ten správný čas na změnu – přestat se sebou bojovat a začít o sebe s láskou pečovat.

Boj totiž vytváří napětí, stres, strach a to je přesný opak toho, co chceme, když se chceme z něčeho uzdravit, zhubnout nebo něco změnit.

My naopak potřebujeme uvolnění, klid a bezpečí.

To je to místo, z kterého se pak všechny ty zázraky dějí.💖

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖