Najděte si na hubnutí parťáka aneb proč se lépe hubne ve dvou

Hubnutí a změna životního stylu se daleko lépe se uskutečňuje, když máte podporu ve svém okolí nebo ideálně parťáka, který do toho jde s vámi. Hubnutí v tandemu je totiž o vzájemné podpoře, motivaci a funguje i přirozená soutěživost. 

Z mé praxe mohu jen potvrdit, že hubnutí ve dvou je daleko efektivnější, než když hubne člověk sám. Nejčastěji dvojici tvoří  kamarádky, kolegyně z práce, matky s dcerami a v poslední době stále častěji spolu hubnou i manželé/partneři. Ve dvou se prostě lépe hubne, protože máte vzájemnou podporu, motivaci, sdílíte své úspěchy i nezdary. Nebuďte na to sami!

Jaké jsou výhody hubnutí ve dvou?

Podpora i úspora peněz a času

Úspěšné hubnutí je o celkové změně životního stylu, která vyžaduje i hodně praktických změn. Změnu stravování, změnu nákupního seznamu i jiné trávení volného času. Například když spolu hubnou lidé v jedné domácnosti, odpadá tak spoustu překážek a komplikací, které v hubnutí a změně stravování často brání. Odpadá totiž vaření dvou a více chodů, aby si každý přišel na to své, nákupní seznam se zkracuje a nemusíte neustále odolávat dobrotám schovaných ve spíži nebo si dělat navzájem chutě na kalorické pamlsky večer u televize. Partner nebo kamarádka vás také nebude lákat do oblíbené kavárny na zákusek nebo večer do baru na drink, protože máte podobné priority. Máte také možnost společně trávit více času sportovními aktivitami, které posilují váš vzájemný vztah.

Motivace

Motivace při hubnutí je zcela zásadní a ve dvou se tak můžete vzájemně motivovat po celou dobu. Hlavně během slabších chvilek nám spojenec může velmi pomoci. Parťák nás vytáhne na cvičení, když se nám zrovna moc nechce nebo to může fungovat i naopak, kdy my jsme podporou tomu druhému a to samo o sobě vyžaduje naší silnější motivaci. Když jsme v tom s někým, tak funguje princip zachování rovnováhy a když jeden nemůže, druhý automaticky přidá. Skvěle také funguje na zvýšení motivace, když se navzájem chválíte a odměňujete i za malé pokroky.

Sdílení

Životní změny provází příjemné i nepříjemné pocity a je důležité, když se s nimi můžete s někým podělit a svěřit se mu. Radost z úspěchů je pak dvojnásobná a jakékoli trápení poloviční, když jste na to dva. Sdílení se také týká společných sportovních aktivit, které mezilidské vztahy utužují a místo dřiny se stávají příjemnou společenskou akcí. Popovídáte si s kamarádkou, kolegyní a ještě uděláte něco pro své zdraví a postavu.

Inspirace a zdravá soutěživost

Využijte spojence ke zkoušení nových jídel, receptů i aktivit. S kolegyní v práci se můžete střídat v přípravě společných obědů a vzájemně se tak inspirovat. S kamarádkou se můžete vzájemně inspirovat novými recepty nebo vyzkoušet spolu nějaký nový druh cvičení. V neposlední řadě mezi vámi a parťákem bude fungovat přirozená soutěživost, která vás nenechá polevit.

Jestli máte kamarádku nebo kolegyni a chcete společně vyrazit na cestu ke zdravějšímu a štíhlejšímu já, tak mám pro vás teď akční nabídku 1+1 zdarma do mého kurzu Ženské hubnutí. Každá tak budete mít kurz za polovinu. Více info najdete >>tady.

Pozor na přílišné soupeření a srovnávání se

Nevýhody hubnutí s parťákem nastávají, když začnete s druhým příliš soupeřit a srovnávat se s ním. Důležitá je vaše společná cesta k cíli, nikoli stejný úbytek kilogramů, stejná postava či stejné tempo hubnutí. Každý z vás totiž bude hubnout jiným tempem, na jiných tělesných partiích a zvlášť když hubne muž a žena. Mají totiž úplně rozdílné tělesné složení a muži obvykle hubnou rychleji a snadněji než ženy, protože mají vyšší podíl svalů. I dvě ženy stejné výšky budou hubnout úplně jinak a jiným tempem a také budou mít každá jinou cílovou váhu. Nenechte se proto demotivovat, když kamarádka hubne rychleji, má jen jiný typ konstituce a důležité je si opakovat, že to všechno děláte hlavně pro sebe, abyste se vy cítila dobře. Stejně tak si hlídejte, abyste dělala a jedla jen co je pro vás příjemné. Nenuťte se například do sportovních aktivit, které vás nebaví, nebo do nějaké diety, která vám nedělá dobře. Parťák by měl mít totiž i podobný způsob hubnutí a pokud se v tom zásadně lišíte, je ke zvážení najít si nového parťáka 🙂 Proto i když hubnete ve dvou, myslete stále na sebe a své individuální nastavení a potřeby.

 

Mgr. Zuzana Douchova
Psycholožka, koučka a nutriční poradkyně

Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ 

Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖