Zdravý životní styl začíná správnou motivací a také nákupem! Někdy nestačí teoreticky všechno znát, ale důležité je umět to v praxi uskutečňovat! Mám pro vás 5 psychologických tipů jak na to!
Jíst dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, rostlinných tuků, masa a mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku. Zní to jednoduše, že? Ale co ty všechny dobroty, které do zdravějšího jídelníčku zrovna příliš nepatří a doma na nás neustále číhají? Naše sebelepší snahu jíst zdravěji tak mohou pravidelně snižovat sušenky, uzeniny, sladkosti, slazené nápoje, které máme neustále doma k dispozici. Zjednodušte si to a nakupujte opravdu jen to, co chcete doopravdy jíst a pít.
Prozkoumejte nejdříve svou motivaci, než se pustíte do ozdravování jídelníčku. Protože s tou správnou motivací se daří dosáhnout trvalých a úspěšných výsledků! Správná motivace je ta, která vás podporuje, nikoli výrazně omezuje či dokonce odrazuje. Nepokoušejte se tedy dělat příliš radikální změny hned všechny najednou a už vůbec si nezakazujte to, co vám nejvíce chutná. Nereálné cíle a zákazy vedou často ke zklamání a nechuti ve změnách pokračovat. Jděte na to postupně a pozitivně. Co můžete jako první změnit k lepšímu? Jaké potraviny můžete nahradit těmi zdravějšími? Jakých jídel se naopak v žádném případě nechcete vzdát?
V případě, že jdeme nakupovat hladoví, máme daleko větší tendenci nakoupit toho zbytečně více a hlavně také potraviny s vyšším obsahem cukrů a tuků, protože nakupuje z pozice hladu nikoli rozumu. Hladový organismus potřebuje rychle doplnit energii, proto volí primárně vysoko-kalorické potraviny. Nechoďte nakupovat však ani přejedení. V tomto případě máme zase tendenci nakoupit toho méně, než ve skutečnosti potřebujeme. A když nemáme doma z čeho uvařit, opět je daleko větší šance, že sáhneme po nějaké méně zdravé dobrotě.
Na nákup doporučuji chodit s dopředu připraveným seznamem. Doma či v práci si vyhraďte pár minut a zkuste si naplánovat jídelníček na následující dny a podle toho sepište seznam. Důležité jsou však také vaše chutě a preference, proto se snažte nutriční doporučení přizpůsobit svým potřebám! Jen to, co vám chutná, budete nakonec jíst dlouhodobě a pravidelně.
Pokud si nevíte rady, jaké přesně potraviny byste měli do svého jídelníčku zařadit a podle čeho si vybírat, neváhejte oslovit nutričního odborníka a vydejte se s ním na nákup! Nechte si vysvětlit, jak se vyznat při čtení etiket a složení výrobků, na co si dát pozor a co naopak preferovat. Orientace v oblasti výživy a zdravého životní stylu zvýší vaši motivaci i uskutečnění změn.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖