Při hubnutí a zdravém životním stylu je doporučováno jíst 5-6 porcí denně po malých dávkách, každé dvě až tři hodiny. Znamená to tedy, že máme 6 krát denně sníst malý krajíček chleba s lučinou a ještě si dávat budík, abychom jedli přesně každé tři hodiny? Tohle rozhodně nedoporučuji. Jíst se má, když je hlad a jsem zastáncem normálního pravidla 3 hlavní jídla a mezi jídly menší svačiny jen na chuť a doplnění energie. Ale proč máme vůbec tak často jíst? A zvláště pak, když chceme hubnout? Tohle někomu zní naprosto nelogicky, protože to naráží na starý mýtus o hubnutí, který říká: chceme-li zhubnout, tak hlavně nemáme jíst. Jak to tedy doopravdy je s tou pravidelnou stravou?
Nejdříve bych si chtěla vyjasnit, co nemyslím pravidelnou stravou. Spoustu mých klientů co za mnou přicházejí s kily navíc se dopouští dvou základních chyb co se týče pravidelnosti. Jedni jedí mechanicky každé tři hodiny a úzkostně hlídají čas, kdy se mají najíst. Někde si totiž přečetli, že mají jíst každé tři hodiny, nebo dostali od nějakého specialisty sestavený jídelníček přímo s časy jídel. Jedí tak často i když nemají hlad a neposlouchají přirozené hodiny svého těla. To má za následek zvyšování hmotnosti nebo nehubnutí. Každé jídlo potřebuje jinou dobu trávení, proto raději doporučuji počkat s dalším jídlem vždy až když pocítíme lehký hlad. Dopolední svačiny například nejsou vůbec nutné, pokud snídáme např. kolem 8 vyváženou snídani a jdeme na oběd kolem 12 a mezitím nemusíme pociťovat vůbec hlad, tak je to naprosto v pořádku si žádnou svačinu nedat, nebo si jen zobnout hrst ořechů či kousek ovoce. Je důležité více poslouchat své tělo, než hodinky či jídelníček sestavený někým jiným. Druhou častou chybou klientů, co mají problémy s váhou a přitom se snaží jíst pravidelně je to, že pravidelnost pochopili trochu jinak a jedí prakticky pořád po celý den. Sice jim krásně funguje metabolismus, ale bohužel energetický příjem je natolik vyšší, že to způsobuje opět tloustnutí nebo nehubnutí. Vraťme se ke klasické snídani, obědu a večeři a mezitím (pokud je hlad či chuť) menší svačině. A je jedno v kolik přesně to bude, hlavní je, že pravidelně jíme a nevynecháváme žádné důležité jídlo dne. To je pravidelnost.
Máme chutě na sladké, jsme unavení, máme vyšší tendence se přejídat a jíst větší porce a v důsledku toho můžeme tloustnout. Je tedy jedno, jestli držíte dietu a omezujete tak svůj denní příjem energie na minimum, nebo zda nesnídáte, přeskakujete oběd, nebo dokonce nejíte celý den a večer se pořádně najíte. Pokaždé, když vaše tělo potřebuje doplnit palivo a vy mu jej nedáte, dostává signál, aby zpomalilo svůj metabolismus a uložilo vše, co sníte do zásoby hezky v tělesném tuku. Proto i když jíte málo, můžete pomal, ale jistě tloustnout. Aby vaše tělo správně fungovalo, aby metabolismus spalovat tuky, abyste předcházeli vlčímu hladu a chutím na sladké, je nezbytné jíst pravidelně a dostatečně. Hlad je tak nepřítelem hubnutí, proto je hlad to jediné a zásadní, čemu se při hubnutí máme opravdu vyhnout.
Nejhorší chutí je velký hlad, protože ten má velké oči a je mu jedno co sní. V tu chvíli nám klesají naše rozumové schopnosti řešit co máme jíst, na nějaká výživová moudra nemáme čas. V tu chvíli prostě potřebujeme jíst a je nám jedno co, hlavně že je toho hodně. Kdo zažil vlčí hlad ví, jak bezmyšlenkovitě dokáže člověk sníst kopu jídla aniž by si to uvědomil. A přesně tomuto se můžeme vyhnout, když budeme jíst pravidelně. Proto je nepravidelná strava jednou z hlavních příčin nadváhy a obezity, protože způsobuje tento typ vlčího hladu, kdy už zdravý rozum nefunguje. Když před jídlem pociťujeme jen lehký hlad, tak si v klidu můžeme všechno rozmyslet a dopřát si něco zdravého, chutného a v přiměřeném množství. Mnoho lidí se ale brání představě, že by měli jíst tolikrát denně. Jsou přesvědčení, že čím méněkrát za den jí, tím více zhubnou a nevidí tu souvislost celodenního hladovění a večerních jídelních orgií. Svádí to na svou slabou vůli nebo zmlsanost, přitom jde o živočišný pud sebezáchovy v nás. Proto je výhodnější najíst se pravidelně přes den, abychom předcházeli vlčímu hladu.
Pravidelnost je jedna věc, ale co jíme je věc druhá. Vlčí hlad totiž můžeme dostat i když jíme, ale nevhodně. Je důležité jíst potraviny, které nás zasytí na delší dobu a pomohou nám tak snadněji kontrolovat co jíme. Pocity hladu má na starosti hladina cukru v krvi, která je při hladu nízká. Někomu je při hladu až na omdlení (hypoglykemie) nebo pociťuje závratě, třes, nervozitu. Hladina glukózy v krvi stoupá a klesá v závislosti na glykemickém indexu snědené potraviny. Čím nižší glykemický index potravina má, tím déle nás zasytí a oddálí pocity velkého hladu, protože udržuje stabilní hodnotu cukru v krvi. Čím vyšší je glykemický index potravin, tím rychleji po jídle budeme mít zase hlad. Nemusíte ale počítat u každé potraviny její glykemický index. Stačí vědět, že čím zdravější potravina je, tím nižší má glykemický index a naopak. Například sladkosti, výrobky z bílé mouky a smažené potraviny mají vysoký glykemický index, zatímco zelenina, ovoce, mléčné výrobky, celozrnné pečivo a obiloviny, luštěniny mají nízký glykemický index a déle nás zasytí. Proto je tak důležité tyto zdravé potraviny do jídelníčku pravidelně zařazovat a pravidelně konzumovat během dne.
Ted už víte, že základem hubnutí a stabilizace hmotnosti je pravidelnost. Co přesně jíst, jaké potraviny kombinovat a jak velké množství byste měli sníst se můžete podívat v mých Fit jídelníčcích. Vyberete si jen, jestli chcete hubnout, váhu si udržet nebo přibrat a můžete začít. Jídla jsou i s variantami bez masa, lepku a laktózy a čekají na vás mé oblíbené recepty, které splňují optimální složení živin a navíc jsou výborné a z normálních surovin.
Stačí kliknout >>sem<< a dozvíte se o jídelníčkách více.
Objednejte si moji tištěnou knihu LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologického a výživového průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy 💖